Kuchyňa – pekná, príjemná, praktická

Kuchyňa – pekná, príjemná, praktická

Na kúpu novej kuchyne sa treba starostlivo pripraviť a na nové usporiadanie kuchynského nábytku pamätať pri výstavbe či rekonštrukcii bytu. Kam kuchyňu umiestniť? Čo najbližšie k vchodu, aby sme tašky s nákupom nenosili ďaleko. Ak dom slúži pre veľkú rodinu, možno bude potrebovať dve kuchyne. Ak budeme používať dom ako kanceláriu, okrem kuchyne pre rodinu je vhodný osobitný kuchynský kút.

Dôležitá je aj veľkosť kuchyne a to, aké budú väzby na ostatný obytný priestor.

Chceme mať kuchyňu otvorenú alebo na stolovanie chceme mať osobitnú miestnosť?

Charakteristickým rysom modernej kuchyne je maximálne využitie daného priestoru. S rozhodovaním, kam umiestniť varné, umývacie a chladiace centrum nám najlepšie pomôže odborník. Kvalitná kuchyňa nevyzerá dobre len na prvý pohľad. Dvierka skriniek sa musia ?ahko otvárať a zatvárať, zásuvky sa zasúvajú samočinne a ľahko, úchytky “padnú do ruky”.

V drezovej skrinke nesmie chýbať systém košov na triedenie odpadu a nerezová fólia chrániaca dno skrinky pred znečistením a navlhnutím. Do spodných skriniek môžeme umiestniť napríklad vysúvaciu žehliacu dosku, elektrický krájač, kuchynské roboty a ostatné malé spotrebiče. Dostatočnú zásobu potravín potrebnú pre ve?kú rodinu najpreh?adnejšie umiestníme vo vysokej skrini či vysokých vysúvacích regáloch.

Ako si vybrať?

Výber konkrétneho modelu kuchyne je pri súčasnej širokej ponuke často dilemou. Okrem farby je pre užívateľa dôležitý aj materiál, ktorého sa chce dotýkať. V moderných kuchyniach sú spájané rôznorodé materiály (drevo, sklo, plasty, oceľ, mramor, corian). Na čom netreba šetriť? Predovšetkým na pracovnej doske. Je to najexponovanejšia plocha v kuchyni a navyše je svojou plochou dostatočne dominantná. Mramorová či žulová doska dodá pečať honosnosti každej kuchyni. Pracovné dosky z masívu je potrebné napustiť a pravidelne ošetrovať špeciálnym olejom. Netradičným riešením sú obkladačky osadené v pracovnej doske, ktoré sa hodia najmä do štýlovej kuchyne. Niektoré z moderných typov kuchýň môžete vidieť na tomto webe.

Drezy už ich výrobcovia povýšili na osobitné pracovné miesta. Plnia totiž nielen funkciu umývania riadu ale spolu s príslušenstvom – doskou na krájanie, miskami a košíkmi na odkvapkávanie, malými košíčkami na odpadky – umožňujú na jednom mieste vykonávať rôzne činnosti. Pákové batérie sa ľahko obsluhujú jednou rukou, oproti klasickým sú oveľa praktickejšie. Výborná je batéria s výsuvnou sprchou alebo sklopná batéria vhodná v situácii, keď máme drez pod oknom. Rôzne modely drezov z rôznych materiálov dobre doplnia jednoduchú i najzložitejšiu kuchyňu.

Okrem základného osvetlenia v miestnosti je nevyhnutné osvetlenie pracovnej plochy osvetľovacími panelmi a svietidlami umiestnenými pod hornými skrinkami prípadne účelové nasvietenie vitríny či obrazu. Pri výbere osvetlenia dajme pozor, aby žiarovky, ktoré používame, neskresľovali farby.

domacnost


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *